We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonic SS-400 H1U power supply unit 400 W 1U Grey
SKU
SS-400H1U
Category: Power Supply Units
| Purpose | PC |
|---|---|
| Total power | 400 W |
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| SKU | SS-400H1U |
| EAN | 4260188463165 |
| Manufacturer | Seasonic |
| Availability | Out of Stock |
SS- 400 H1U Active PFC F0
This is a Seasonic industrial power supply is 80 PLUS® efficiency rated and it features a high reliability ball bearing fan. Fully modular cables and easy-swap connectors add a new dimension to its versatility, while the Seasonic Smart and Silent Fan Control (S2FC) system make it a silent performer. These units comply with the latest PFC harmonics (IEC1000-3-2 and EN61000-3-2 standards) and are protected against short circuit, over voltage and over power. On the 3.3 V rail there is no minimum load requirement for this unit to work properly.
This is a Seasonic industrial power supply is 80 PLUS® efficiency rated and it features a high reliability ball bearing fan. Fully modular cables and easy-swap connectors add a new dimension to its versatility, while the Seasonic Smart and Silent Fan Control (S2FC) system make it a silent performer. These units comply with the latest PFC harmonics (IEC1000-3-2 and EN61000-3-2 standards) and are protected against short circuit, over voltage and over power. On the 3.3 V rail there is no minimum load requirement for this unit to work properly.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 4 cm |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Safety | CB, cUL, CCC, TUV |
| Product colour | Grey |
| Fan diameter | 4 cm |
| Power | |
| Total power | 400 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 130 W |
| Combined power (+12V) | 348 W |
| Combined power (+5V) | 130 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 29 A |
| Max output current (+5V) | 21 A |
| Max output current (-12V) | 0.8 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit |
| Efficiency | 83% |
| Ports & interfaces | |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | 1U |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.2 |
| EPS version | 2.1 |
| Safety | CB, cUL, CCC, TUV |
| Safety regulation & standards | |
| Safety | CB, cUL, CCC, TUV |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 235 mm |
| Height | 40 mm |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS |
| Safety | CB, cUL, CCC, TUV |