We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Seasonic Prime TX power supply unit 1300 W 20+4 pin ATX ATX Grey
SKU
SSR-1300TR2
- Ultra-high Efficicency, 80 PLUS® Titanium Certified
- Fully Modular
- Top-Quality 135 mm Fluid Dynamic Bearing Fan
- Premium Hybrid Fan Control
- Micro Tolerance Load Regulation (MTLR) [0.5 %]
- Super Low Ripple Noise [under 20 mV] *
- Cable-free Connection Design
- Gold Plated High Current Terminal (MB, CPU and PCIe)
- Multi-GPU Technology Support
Category: Power Supply Units
| SKU | SSR-1300TR2 |
|---|---|
| Manufacturer | Seasonic |
| Availability | Out of Stock |
PRIME TX
Power. Performance. PRIME.
Pressing on with its One Seasonic Initiative, the PRIME TX, PRIME PX and PRIME GX series became the successors to the Seasonic PRIME and PRIME Ultra series.
The PRIME Series has always demonstrated outstanding performance and have become the epitome of technological excellence and quality through the years. This third generation of PRIME Series rolled out not only with a uniformed naming scheme but also with updated general design and connection cables. As each new model in these PRIME series have their distinctive set of features and specifications, prospective customers will find a streamlined buying guidance through understanding the One Seasonic process.
Power. Performance. PRIME.
Pressing on with its One Seasonic Initiative, the PRIME TX, PRIME PX and PRIME GX series became the successors to the Seasonic PRIME and PRIME Ultra series.
The PRIME Series has always demonstrated outstanding performance and have become the epitome of technological excellence and quality through the years. This third generation of PRIME Series rolled out not only with a uniformed naming scheme but also with updated general design and connection cables. As each new model in these PRIME series have their distinctive set of features and specifications, prospective customers will find a streamlined buying guidance through understanding the One Seasonic process.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Purpose | PC |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Bearing technology | FDB |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Product colour | Grey |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 1300 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 15, 8 A |
| Combined power (+3.3V) | 125 W |
| Combined power (+12V) | 1300 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+12V2) | 108 A |
| Max output current (+5V) | 25 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Overheating, Over current, Over power, Under voltage, Over voltage, Short circuit |
| Efficiency | 94% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 61 cm |
| SATA power cable length | 950,550 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 690 mm |
| PCI Express power cable length | 75 cm |
| CPU power cable length | 70 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, China Compulsory Certification (CCC), EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, WEEE, cTUVus |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 210 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | AC, CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | BSMI, CB, CE, China Compulsory Certification (CCC), EAC, REACH, RoHS, TÜV mark, WEEE, cTUVus |