We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
MEAN WELL RS-150 power supply unit 150 W Metallic
SKU
RS-150-12
Login for pricing
In Stock:
0 available
150W, 12V, 12.5A, 83% Efficiency, Short circuit / Overload / Over voltage
Category: Power Supply Units
| SKU | RS-150-12 |
|---|---|
| EAN | 5410329567750 |
| Manufacturer | MEAN WELL |
| Availability | Out of Stock |
- Protections: Short circuit / Overload / Over voltage
- Cooling by free air convection
- LED indicator for power on
- 100% full load burn-in test
- All using 105C long life electrolytic capacitors
- Withstand 300VAC surge input for 5 second
- High operating temperature up to 70
- Withstand 5G vibration test
- High efficiency, long life and high reliability
- 3 years warranty
- Cooling by free air convection
- LED indicator for power on
- 100% full load burn-in test
- All using 105C long life electrolytic capacitors
- Withstand 300VAC surge input for 5 second
- High operating temperature up to 70
- Withstand 5G vibration test
- High efficiency, long life and high reliability
- 3 years warranty
| Power | |
|---|---|
| Total power | 150 W |
| AC input voltage | 115 - 230 V |
| Voltage tolerance | 1% |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Maximum input current (@110V) | +12V |
| Max output current (+12V) | 12.5 A |
| Power protection features | Over voltage, Overload, Short circuit |
| Hold time | 20 ms |
| Efficiency | 83% |
| Performance | |
| Rise time | 20 ms |
| Noise level | 0 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 244000 h |
| Design | |
| Product colour | Metallic |
| LED indicators | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 98 mm |
| Depth | 199 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 700 g |
| Other features | |
| Voltage tolerance | 1% |
| Rise time | 20 ms |