We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LC-Power LC600-12 V2.31 power supply unit 450 W 20+4 pin ATX ATX Black, Grey
SKU
LC600-12
Login for pricing
In Stock:
0 available
Office Series, 450W, Fan 120 mm, ATX V2.31, 80 PLUS BRONZE, 230V, 1.439 kg
Category: Power Supply Units
| SKU | LC600-12 |
|---|---|
| Manufacturer | LC-Power |
| Availability | Out of Stock |
- 450W max. / peak
- 80 PLUS BRONZE 230V EU certified
- Efficiency up to 89,14%
- Standby consumption: 0,16W
- 120mm fan
- 1x PCI-Express 6 pin, 1x PCI-Express 6+2 pin
- Incl. Active PFC (power factor correction for an efficient use of the spent energy) and all relevant safety circuitry
- 80 PLUS BRONZE 230V EU certified
- Efficiency up to 89,14%
- Standby consumption: 0,16W
- 120mm fan
- 1x PCI-Express 6 pin, 1x PCI-Express 6+2 pin
- Incl. Active PFC (power factor correction for an efficient use of the spent energy) and all relevant safety circuitry
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Side |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 2.31 |
| Certification | TÜV, CE |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | TÜV, CE |
| Product colour | Black, Grey |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Side |
| Cooling type | Active |
| Power | |
|---|---|
| Total power | 450 W |
| AC input voltage | 230 V |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Max output current (+3.3V) | 24 A |
| Max output current (+12V1) | 17 A |
| Max output current (+12V2) | 14 A |
| Max output current (+5V) | 15 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Efficiency | 89.14% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Number of PATA power connectors | 3 |
| PCI Express power connectors (6-pin) | 1 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 1 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 85 mm |
| Weight | 1.44 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Certification | TÜV, CE |