We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Inter-Tech ASPOWER U1A-C20500-D power supply unit 500 W 20+4 pin ATX Stainless steel
SKU
88887226
Login for pricing
In Stock:
0 available
Inter-Tech ASPOWER U1A-C20500-D, 500 W, 115 - 230 V, 92%, Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit, 20+4 pin ATX, Non-Modular
Category: Power Supply Units
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 500 W |
| SKU | 88887226 |
| EAN | 4260455642255 |
| Manufacturer | Inter-Tech |
| Availability | Out of Stock |
Inter-Tech ASPOWER U1A-C20500-D. Total power: 500 W, AC input voltage: 115 - 230 V, Efficiency: 92%. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Cabling type: Non-Modular. Purpose: Server, Mean time between failures (MTBF): 100000 h. Product colour: Stainless steel, Fan diameter: 4 cm, Number of fans: 1 fan(s). Width: 100 mm, Depth: 205 mm, Height: 40 mm
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 4 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Power | |
| Total power | 500 W |
| AC input voltage | 115 - 230 V |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Overheating, Short circuit |
| Efficiency | 92% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Performance | |
| Purpose | Server |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Stainless steel |
| Fan diameter | 4 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100 mm |
| Depth | 205 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 1.33 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |