We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 406421-001 power supply unit 1300 W Black, Silver
SKU
406421-001
Login for pricing
In Stock:
0 available
1300W Power Supply for HP Proliant DL580 G3, DL580 G4, DL585 G2, ML570 G3
Category: Power Supply Units
| Purpose | Server |
|---|---|
| Total power | 1300 W |
| SKU | 406421-001 |
| EAN | 5704327123293 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
1300W Power Supply for HP Proliant DL580 G3, DL580 G4, DL585 G2, ML570 G3.
| Power | |
|---|---|
| Total power | 1300 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input current | 8 A |
| Maximum input current (@110V) | +12V,-12V |
| Max output current (+12V) | 106 A |
| Max output current (-12V) | 1 A |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |
| Performance | |
| Purpose | Server |
| Compatible products | HP Proliant DL580 G3, DL580 G4, DL585 G2, ML570 G3 |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Other features | |
| Redundant power supply (RPS) support | Yes |