9PA450A404
Login for pricing
In Stock: 0 available
450 W, 120 mm, Active PFC, ATX 2.52, EPS 2.92, 80 Plus Bronze
  • Complies with ATX12V V2.52 & EPS12 v2.92
  • Efficiency ≥ 85% @ typical load
  • Active PFC ≥ 0.9
  • Hold up time > 17ms @80% load
  • 450V, 105°C capacitors for a long product life cycle
  • +12V single-rail design
  • +5V &3.3V DC to DC module design
  • 120mm silent and long life fan
  • All black round cables
  • Complete protection: OCP/OVP/OPP/SCP
More Information
SKU 9PA450A404
EAN 4711498480552
Manufacturer FSP
Availability Out of Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
80 Plus® 230V EU White Certification
HYPER 80+ PRO series, 80 PLUS® 230V EU White certified, saves energy through its high efficiency up to 82% and excesses the standard through its high efficiency up to 85%.
DC-to-DC Module Design
With a 12V SR circuit and the DC to DC structure, HYPER 80+ PRO series ensure you outstanding conversion efficiency and provides stable output voltage.
450V 105C, Heavy-duty capacitor
Energy Related ErP/Eup 2013
Keep in Compliance IEC 62368
Intelligent Fan Speed Control
An advanced thermal control fan makes optimal cooling and reduces noise under maximum operation.
120mm fan and heat dissipation design to spin quietly and keep cooling under maximum operation.
All Black Round Cables
Cooling
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Bronze
PurposePC/Server
ATX version3.1
Bearing technologySleeve
Design
Product colourBlack
Fan diameter12 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power450 W
AC input voltage200 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current3 A
Power factor0.9
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)85 W
Combined power (+12V)450 W
Combined power (+5V)85 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)12.5 W
Max output current (+3.3V)16 A
Max output current (+12V)37.5 A
Max output current (+5V)16 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)2.5 A
Power protection featuresOver current, Over power, Over voltage, Short circuit
Hold time17 ms
Efficiency88%
Ports & interfaces
Motherboard power connector24-pin ATX
Number of SATA power connectors5
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)2
EPS power connector (8-pin)Yes
PCI Express power connectors (6+2 pin)2
CPU power connector (4+4 pin)Yes
PCI Express connectorYes
Floppy drive power connector1
Floppy disk drive connectorYes
ATX Power connector (24-pin)Yes
Cabling typeNon-Modular
Certificates
Compliance certificatesEuP
Weight & dimensions
Width140 mm
Depth150 mm
Height86 mm