We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
FSP HYPER 80+ PRO 450W Power supply unit ATX ATX3.1 Black
SKU
9PA450A404
Login for pricing
In Stock:
0 available
450 W, 120 mm, Active PFC, ATX 2.52, EPS 2.92, 80 Plus Bronze
- Complies with ATX12V V2.52 & EPS12 v2.92
- Efficiency ≥ 85% @ typical load
- Active PFC ≥ 0.9
- Hold up time > 17ms @80% load
- 450V, 105°C capacitors for a long product life cycle
- +12V single-rail design
- +5V &3.3V DC to DC module design
- 120mm silent and long life fan
- All black round cables
- Complete protection: OCP/OVP/OPP/SCP
Category: Power Supply Units
| SKU | 9PA450A404 |
|---|---|
| EAN | 4711498480552 |
| Manufacturer | FSP |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
80 Plus® 230V EU White Certification
HYPER 80+ PRO series, 80 PLUS® 230V EU White certified, saves energy through its high efficiency up to 82% and excesses the standard through its high efficiency up to 85%.
DC-to-DC Module Design
With a 12V SR circuit and the DC to DC structure, HYPER 80+ PRO series ensure you outstanding conversion efficiency and provides stable output voltage.
450V 105C, Heavy-duty capacitor
The bulk capacitor inside serves to support working under an extremely harsh environment, such as with high temperatures, peak voltage fluctuations. It stabilizes the performance for high reliability that your system can count on.
Energy Related ErP/Eup 2013
Green Power! The total AC power consumption of the completed system is less than 5Vsb rail to support the new EU Regulation ErP 2013 for modern day systems.
Keep in Compliance IEC 62368
FSP Group provides a full kinds of additional safety approvals to keep designs ahead of the changing regulations. FSP has upgraded the majority of power supplies to the new IEC 62368 standard for your gaming rigs.
Intelligent Fan Speed Control
An advanced thermal control fan makes optimal cooling and reduces noise under maximum operation.
120mm fan and heat dissipation design to spin quietly and keep cooling under maximum operation.
All Black Round Cables
The all black coating round cables give your system a superior look rather so many entry-level power supplies.
HYPER 80+ PRO series, 80 PLUS® 230V EU White certified, saves energy through its high efficiency up to 82% and excesses the standard through its high efficiency up to 85%.
DC-to-DC Module Design
With a 12V SR circuit and the DC to DC structure, HYPER 80+ PRO series ensure you outstanding conversion efficiency and provides stable output voltage.
450V 105C, Heavy-duty capacitor
The bulk capacitor inside serves to support working under an extremely harsh environment, such as with high temperatures, peak voltage fluctuations. It stabilizes the performance for high reliability that your system can count on.
Energy Related ErP/Eup 2013
Green Power! The total AC power consumption of the completed system is less than 5Vsb rail to support the new EU Regulation ErP 2013 for modern day systems.
Keep in Compliance IEC 62368
FSP Group provides a full kinds of additional safety approvals to keep designs ahead of the changing regulations. FSP has upgraded the majority of power supplies to the new IEC 62368 standard for your gaming rigs.
Intelligent Fan Speed Control
An advanced thermal control fan makes optimal cooling and reduces noise under maximum operation.
120mm fan and heat dissipation design to spin quietly and keep cooling under maximum operation.
All Black Round Cables
The all black coating round cables give your system a superior look rather so many entry-level power supplies.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC/Server |
| ATX version | 3.1 |
| Bearing technology | Sleeve |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 450 W |
| AC input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 3 A |
| Power factor | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 85 W |
| Combined power (+12V) | 450 W |
| Combined power (+5V) | 85 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 16 A |
| Max output current (+12V) | 37.5 A |
| Max output current (+5V) | 16 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit |
| Hold time | 17 ms |
| Efficiency | 88% |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 5 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| ATX Power connector (24-pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Certificates | |
| Compliance certificates | EuP |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 150 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.24 kg |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compliance certificates | EuP |