We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Enermax EPS1200P-NPX-W power supply unit 1200 W 24-pin ATX ATX White
SKU
EPS1200P-NPX-W
- 80 PLUS and CYBENETICS Platinum Certified
- Integrated with Intel ATX3.1
- Native 12V-2x6 Cable, Providing the GPU with 600W Power
- 100% Japanese Capacitors and Up to 235% Power Excursion
- Dust-Free Rotation Tech. & D.F. Switch
- Optimal Semi-Fanless Tech. with 60% Zero-RPM
Category: Power Supply Units
| SKU | EPS1200P-NPX-W |
|---|---|
| EAN | 4713157734068 |
| Manufacturer | Enermax |
| Availability | Out of Stock |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
ATX 3.1 & PCIe 5.1 Ready
Fully compliant with Intel ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards, featuring a native 600W 12V-2x6 connector for next-gen GPUs.
Efficiency
Achieves up to 92% efficiency at 50% load, and ≥70% efficiency at 2% low load.
Extreme Power Excursion Support
Handles up to 235% power excursion (0.1ms), ideal for high-performance GPU spikes.
Silent and Durable Cooling
Equipped with a 135mm D.F. fan and 100% Japanese capacitors for over 100,000 hours MTBF at 25°C full load.
Fully Modular with Comprehensive Protections
Fully modular cable design with built-in protections: OVP, OPP, OCP, SCP, OTP, UVP; certified for operation up to 5000m altitude.
Fully compliant with Intel ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards, featuring a native 600W 12V-2x6 connector for next-gen GPUs.
Efficiency
Achieves up to 92% efficiency at 50% load, and ≥70% efficiency at 2% low load.
Extreme Power Excursion Support
Handles up to 235% power excursion (0.1ms), ideal for high-performance GPU spikes.
Silent and Durable Cooling
Equipped with a 135mm D.F. fan and 100% Japanese capacitors for over 100,000 hours MTBF at 25°C full load.
Fully Modular with Comprehensive Protections
Fully modular cable design with built-in protections: OVP, OPP, OCP, SCP, OTP, UVP; certified for operation up to 5000m altitude.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 13.5 cm |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Cybenetics certification | Platinum |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Product colour | White |
| Fan diameter | 13.5 cm |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Total power | 1200 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 8 - 15 A |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 1200 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (-12V) | 4.8 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 100 A |
| Max output current (+5V) | 10 A |
| Max output current (-12V) | 0.4 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over power, Overload, Over current, Short circuit, Overheating, Under voltage |
| Efficiency | 92% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 60 cm |
| SATA power cable length | 900 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 900 mm |
| PCI Express power cable length | 60 cm |
| CPU power cable length | 70 cm |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 8 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| ATX power connector (12+4 pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (12+4 pin) | 1 |
| PCI Express power connectors (12+4 pin) cable length | 600 mm |
| Number of SATA power cables | 2 |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), EAC |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 150 mm |
| Depth | 86 mm |
| Height | 150 mm |
| Packaging data | |
| Package depth | 195 mm |
| Package width | 330 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 3.19 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), EAC |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 605 mm |
| Master (outer) case length | 345 mm |
| Master (outer) case height | 290 mm |
| Master (outer) case net weight | 20.7 kg |