Enermax EPS1200P-NPX power supply unit 1200 W 24-pin ATX ATX Black
SKU
EPS1200P-NPX
Login for pricing
In Stock: 0 available
ATX, 1200W, 100-240V, 50/60Hz. 8-15A, Black
  • 80 PLUS and CYBENETICS Platinum Certified
  • Integrated with Intel ATX3.1
  • Native 12V-2x6 Cable, Providing the GPU with 600W Power
  • 100% Japanese Capacitors and Up to 235% Power Excursion
  • Dust-Free Rotation Tech. & D.F. Switch
  • Optimal Semi-Fanless Tech. with 60% Zero-RPM
More Information
SKU EPS1200P-NPX
EAN 0819315028575
Manufacturer Enermax
Availability Out of Stock
Product Manuals (HTML) View Manual
ATX 3.1 & PCIe 5.1 Ready
Fully compliant with Intel ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards, featuring a native 600W 12V-2x6 connector for next-gen GPUs.
Efficiency
Achieves up to 92% efficiency at 50% load, and ≥70% efficiency at 2% low load.
Extreme Power Excursion Support
Handles up to 235% power excursion (0.1ms), ideal for high-performance GPU spikes.
Silent and Durable Cooling
Equipped with a 135mm D.F. fan and 100% Japanese capacitors for over 100,000 hours MTBF at 25°C full load.
Fully Modular with Comprehensive Protections
Cooling
Fan diameter13.5 cm
Performance
On/off switchYes
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Gold
PurposePC
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Cybenetics certificationPlatinum
Design
Product colourBlack
Fan diameter13.5 cm
On/off switchYes
Power
Total power1200 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current8 - 15 A
Combined power (+3.3V)100 W
Combined power (+12V)1200 W
Combined power (+5V)100 W
Combined power (-12V)4.8 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)100 A
Max output current (+5V)10 A
Max output current (-12V)0.4 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Efficiency92%
Ports & interfaces
Motherboard power cable length60 cm
SATA power cable length900 mm
Peripheral (Molex) power cable length900 mm
PCI Express power cable length60 cm
CPU power cable length70 cm
Motherboard power connector24-pin ATX
Number of SATA power connectors8
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)4
PCI Express power connectors (6+2 pin)3
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Cabling typeFully-Modular
ATX power connector (12+4 pin)Yes
PCI Express power connectors (12+4 pin)1
PCI Express power connectors (12+4 pin) cable length600 mm
Number of SATA power cables2
Certificates
Compliance certificatesCE, Federal Communications Commission (FCC), EAC
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth86 mm
Height150 mm
Packaging data
Package depth195 mm
Package width330 mm
Package height130 mm
Package weight3.19 kg
Technical details
Logistics data
Master (outer) case width605 mm
Master (outer) case length345 mm
Master (outer) case height290 mm