We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeepCool PS850G power supply unit 850 W 20+4 pin ATX SFX Black
SKU
R-PS850G-FE0B-JGEU
Login for pricing
In Stock:
0 available
850 W, SFX12V V4.1 & ATX12V V3.1, Cybenetics Platinum /PPLP Gold, FDB, Active PFC + Half Bridge SRC LLC + DC to DC, 125x100x63.5mm, Black
Category: Power Supply Units
| SKU | R-PS850G-FE0B-JGEU |
|---|---|
| EAN | 6933412755197 |
| Manufacturer | DeepCool |
| Availability | Out of Stock |
SMALL BUT MIGHTY
The GAMER STORM PS-G is designed for small form factor PCs, fully compliant with the latest Intel ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards, and delivers Gold-level power efficiency.
NATIVE ATX3.1 CERTIFIED
The PS-G Series are officially certified for ATX 3.1 compliance by Cybenetics and PPLP. It can supply up to 200% of the total system power and 300% of the rated power on the 12V-2x6 connector for 0.1 ms, following the requirements established by the Intel ATX 3.1 standard.
TRUST-WORTHY STABILITY
TRUST-WORTHY STABILITYUtilizing full premium Japanese electrolytic capacitors, active PFC, a half-bridge LLC, and DC-to-DC topology, the PS-G maintains a hold-up time ≥ 16 ms under 80% load.
THE GOLD STANDARD
Certified Gold by Cybenetics and PPLP, it achieves a high power efficiency of 90% at typical 50% load conditions.
PERFECTION CABLE
The PS-G features high-quality UL-certified copper-core conductors and custom-molded sleeved cables, providing excellent cable management while adhering to strict safety standards. And the dual-color 12V-2×6 sockets help users confirm proper installation.
DYNAMIC FDB FAN
DYNAMIC FDB FANThe 92×20mm customized thick Fluid Dynamic Bearing fan, combined with an aerodynamic design optimized through PCB layout and airflow resistance analysis, ensures outstanding operational stability and significantly lowers noise levels.
EXCEPTIONAL QUALITY
Fully complying with global safety standards and surpassing competitors, it meets the criteria for high-temperature and high-altitude environments, including conditions of 40℃ and 5000 meters above sea level.
PEACE OF MIND
Keep your mind at ease, the PS-G includes comprehensive protection features such as OPP, OVP, SCP, OTP, OCP, UVP, NLO, and SIP.
WORRY-FREE COVERAGE
The PS-G is engineered and manufactured at such a meticulous level that GAMER STORM is offering a lengthy 5 years of trouble-free limited warranty coverage. Rest assured that if any problems arise during the coverage period, you will be well taken care of.
The GAMER STORM PS-G is designed for small form factor PCs, fully compliant with the latest Intel ATX 3.1 and PCIe 5.1 standards, and delivers Gold-level power efficiency.
NATIVE ATX3.1 CERTIFIED
The PS-G Series are officially certified for ATX 3.1 compliance by Cybenetics and PPLP. It can supply up to 200% of the total system power and 300% of the rated power on the 12V-2x6 connector for 0.1 ms, following the requirements established by the Intel ATX 3.1 standard.
TRUST-WORTHY STABILITY
TRUST-WORTHY STABILITYUtilizing full premium Japanese electrolytic capacitors, active PFC, a half-bridge LLC, and DC-to-DC topology, the PS-G maintains a hold-up time ≥ 16 ms under 80% load.
THE GOLD STANDARD
Certified Gold by Cybenetics and PPLP, it achieves a high power efficiency of 90% at typical 50% load conditions.
PERFECTION CABLE
The PS-G features high-quality UL-certified copper-core conductors and custom-molded sleeved cables, providing excellent cable management while adhering to strict safety standards. And the dual-color 12V-2×6 sockets help users confirm proper installation.
DYNAMIC FDB FAN
DYNAMIC FDB FANThe 92×20mm customized thick Fluid Dynamic Bearing fan, combined with an aerodynamic design optimized through PCB layout and airflow resistance analysis, ensures outstanding operational stability and significantly lowers noise levels.
EXCEPTIONAL QUALITY
Fully complying with global safety standards and surpassing competitors, it meets the criteria for high-temperature and high-altitude environments, including conditions of 40℃ and 5000 meters above sea level.
PEACE OF MIND
Keep your mind at ease, the PS-G includes comprehensive protection features such as OPP, OVP, SCP, OTP, OCP, UVP, NLO, and SIP.
WORRY-FREE COVERAGE
The PS-G is engineered and manufactured at such a meticulous level that GAMER STORM is offering a lengthy 5 years of trouble-free limited warranty coverage. Rest assured that if any problems arise during the coverage period, you will be well taken care of.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Design | |
| Certification | Cybenetics Platinum/PPLP Gold ATX3.1 |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 9.2 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 10 - 5 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 100 W |
| Combined power (+12V) | 849.6 W |
| Combined power (+5V) | 100 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Overheating, Over current, Under voltage, Surge & inrush protection (SIP), No load operation |
| Hold time | 16 ms |
| Efficiency | 90% |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 35 cm |
| SATA power cable length | 300,120 mm |
| Peripheral (Molex) power cable length | 120 mm |
| PCI Express power cable length | 45 cm |
| CPU power cable length | 50 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 3 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 1 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express connector | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| PCI Express power connectors (16-pin) | 1 |
| Performance | |
| Power supply unit (PSU) form factor | SFX |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Certification | Cybenetics Platinum/PPLP Gold ATX3.1 |
| Bearing technology | FDB |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | Cybenetics Platinum/PPLP Gold ATX3.1 |
| Compliance certificates | CCC, CE, TÜV mark, EAC, RCM, RoHS, KC, ICES |
| Packaging content | |
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA, AC |
| Cable tie(s) included | Yes |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 125 mm |
| Depth | 100 mm |
| Height | 63.5 mm |
| Packaging data | |
| Cables included | CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA, AC |
| Package type | Box |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ErP, Triman |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CCC, CE, TÜV mark, EAC, RCM, RoHS, KC, ICES |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Other features | |
| Manual | Yes |