R-PS850G-FE0B-JGEU
Login for pricing
In Stock: 0 available
850 W, SFX12V V4.1 & ATX12V V3.1, Cybenetics Platinum /PPLP Gold, FDB, Active PFC + Half Bridge SRC LLC + DC to DC, 125x100x63.5mm, Black
More Information
SKU R-PS850G-FE0B-JGEU
EAN 6933412755197
Manufacturer DeepCool
Availability Out of Stock
SMALL BUT MIGHTY
NATIVE ATX3.1 CERTIFIED
The PS-G Series are officially certified for ATX 3.1 compliance by Cybenetics and PPLP. It can supply up to 200% of the total system power and 300% of the rated power on the 12V-2x6 connector for 0.1 ms, following the requirements established by the Intel ATX 3.1 standard.
TRUST-WORTHY STABILITY
THE GOLD STANDARD
PERFECTION CABLE
The PS-G features high-quality UL-certified copper-core conductors and custom-molded sleeved cables, providing excellent cable management while adhering to strict safety standards. And the dual-color 12V-2×6 sockets help users confirm proper installation.
DYNAMIC FDB FAN
DYNAMIC FDB FANThe 92×20mm customized thick Fluid Dynamic Bearing fan, combined with an aerodynamic design optimized through PCB layout and airflow resistance analysis, ensures outstanding operational stability and significantly lowers noise levels.
EXCEPTIONAL QUALITY
PEACE OF MIND
WORRY-FREE COVERAGE
Cooling
Fan diameter9.2 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Design
CertificationCybenetics Platinum/PPLP Gold ATX3.1
Product colourBlack
Fan diameter9.2 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power850 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50/60 Hz
Input current10 - 5 A
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)100 W
Combined power (+12V)849.6 W
Combined power (+5V)100 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)70.8 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Hold time16 ms
Efficiency90%
Ports & interfaces
Motherboard power cable length35 cm
SATA power cable length300,120 mm
Peripheral (Molex) power cable length120 mm
PCI Express power cable length45 cm
CPU power cable length50 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors3
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)1
PCI Express power connectors (6+2 pin)3
CPU power connector (4+4 pin)Yes
PCI Express connectorYes
Cabling typeFully-Modular
PCI Express power connectors (16-pin)1
Performance
Power supply unit (PSU) form factorSFX
PurposePC
ATX version3.1
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Bearing technologyFDB
Operational conditions
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Certificates
Compliance certificatesCCC, CE, TÜV mark, EAC, RCM, RoHS, KC, ICES
Packaging content
Cables includedCPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA, AC
Cable tie(s) includedYes
ManualYes
Weight & dimensions
Width125 mm
Depth100 mm
Height63.5 mm