Chieftec Polaris PPS-850FC power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ATX Black
SKU
PPS-850FC
Login for pricing
In Stock: 0 available
850 W, ATX 12V 2.3, 80 Plus Gold, Active PFC, 140 mm
  • 80 PLUS® Gold certified efficiency
  • Fully modular cable management
  • LLC Half-Bridge converter with DC-to-DC technology
More Information
Total power 850 W
Power supply unit (PSU) form factor ATX
SKU PPS-850FC
EAN 7532630773564
Manufacturer Chieftec
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
Cable lengths of 650mm ensure that these power-supplies can be used evenin large builds.
Cooling
Fan diameter14 cm
Number of fans1 fan(s)
Fan locationTop
Cooling typeActive
Performance
On/off switchYes
80 PLUS certification80 PLUS Gold
ATX version2.3
Harmonized System (HS) code84733020
Design
Product colourBlack
Fan diameter14 cm
On/off switchYes
Number of fans1 fan(s)
Fan locationTop
Cooling typeActive
Power
Total power850 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency50 - 60 Hz
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)120 W
Combined power (+12V)850 W
Combined power (+5V)120 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)15 W
Max output current (+3.3V)22 A
Max output current (+12V)70.8 A
Max output current (+5V)22 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)3 A
Ports & interfaces
Motherboard power cable length65 cm
SATA power cable length100,550 mm
Peripheral (Molex) power cable length100,550 mm
PCI Express power cable length60 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors12
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)4
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
Cabling typeFully-Modular
EPS power connector (4+4 pin)Yes
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth160 mm
Height86 mm