GDP-750C-RGB
Login for pricing
In Stock: 0 available
750W, 200-240V, 5A, 47-63 Hz, ATX, PS II, 20+4-pin, 4+4-pin, 4x 6+2-pin, 8x SATA, 3x Molex, Floppy, RGB
  • Supports all renowned RGB synchronization systems
  • Rainbow RGB fan with a +5V addressable LED connector
  • High-Performance (90% Eff. @230V) RGB Gaming
More Information
Purpose PC
Total power 750 W
Power supply unit (PSU) form factor PS/2
SKU GDP-750C-RGB
EAN 7532630759018
Manufacturer Chieftec
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
The highly innovative Photon GOLD series are aimed at gamers and enthusiasts, looking for the ultimate in power, longevity, performance and of course, RGB lightning effects and all this at a highly affordable price. The +5V addressable LED connector of the PSU offers an extreme wide range of lightening modes and effects, supports all renowned RGB lightening synchronization systems such as ASUS AURA SYNC, MSI MYSTIC LIGHT SYNC, ASROCK POLYCHROME SYNC and GIGABYTE RGB FUSION.
Photon GOLD series in addition provide a vast number of predefined and MBindependent lightening modes and effects, which are set via a button on the rear of the power supply while a minute toggle switch, equally located on the rear of the PSU allows the choice between the M/B RGB control (if available) or the integrated modes and effects. With its vast amount of extra-long cables and an efficiency of 90% @230V, the models of the Photon GOLD series stands out as a perfect RGB gaming solutions.
Cooling
Number of fans1 fan(s)
Fan locationTop
Cooling typeActive
Power
Total power750 W
AC input voltage200 - 240 V
AC input frequency47 - 63 Hz
Input current5 A
Combined power (+3.3V)120 W
Combined power (+5V)120 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)12.5 W
Max output current (+3.3V)22 A
Max output current (+12V1)62 A
Max output current (+5V)22 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)2.5 A
Efficiency90%
Ports & interfaces
SATA power cable length150,550 mm
Peripheral (Molex) power cable length150,550 mm
PCI Express power cable length55 cm
CPU power cable length55 cm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors8
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
CPU power connector (4+4 pin)Yes
Floppy drive power connector1
Floppy disk drive connectorYes
Cabling typeSemi-Modular
Performance
PurposePC
Supported motherboard form factorsATX
Harmonized System (HS) code84733020
Design
Product colourBlack
Number of fans1 fan(s)
Illumination colourBlue, Green, Red
IlluminationYes
Fan locationTop
Cooling typeActive
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth160 mm
Height87 mm