Chieftec BDK-750FC power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black
SKU
BDK-750FC
Login for pricing
In Stock: 0 available
750W, FDB 12cm fan, 80 PLUS® Bronze
  • 80 PLUS® Bronze certied efficiency
  • Fully modular cable management
  • Half-bridge LLC converter with DC-to-DC technology
  • Premium Japanese capacitors
  • FDB 12cm fan
More Information
Purpose PC/server
Total power 750 W
Power supply unit (PSU) form factor ATX
SKU BDK-750FC
EAN 0753263077431
Manufacturer Chieftec
Availability Out of Stock
PDF URLs View PDF
The SteelPower Series from Chieftronic brings many of the well-received and proven upmarket features and components from the PowerPlay series into the mainstream gamer’s market. Gamers can now benefit from the tight voltage regulation and low ripple thanks to the use of half-bridge LLC converters with DC-DC technology as well as premium Japanese capacitors in combination with 80PLUS Bronze efficiency and fully modular cable management. Offered in wattages of 550W, 650W and 750W, the SteelPower series benefits from a high power-density design allowing all the above mentioned to be packed into a compact 14cm long housing with a 120mm FDB silent fan. The design of the PSU comes in a rugged understated look.
Cooling
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Design
80 PLUS certification80 PLUS Bronze
CertificationEAC FCC CB
Product colourBlack
Fan diameter12 cm
Number of fans1 fan(s)
Cooling typeActive
Power
Total power750 W
AC input voltage100 - 240 V
AC input frequency47 - 63 Hz
Input current10 A
Power factor0.9
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)120 W
Combined power (+12V)750 W
Combined power (+5V)120 W
Combined power (-12V)3.6 W
Combined power (+5Vsb)12.5 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)62.5 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)2.5 A
Power protection featuresOver current, Over voltage, Overheating, Overload, Under voltage
Ports & interfaces
Motherboard power cable length65 cm
SATA power cable length150,500 mm
Peripheral (Molex) power cable length150,500 mm
Motherboard power connector20+4 pin ATX
Number of SATA power connectors6
Peripheral (Molex) power connectors (4-pin)3
PCI Express power connectors (6+2 pin)4
Floppy drive power connector1
Cabling typeFully-Modular
EPS power connector (4+4 pin)Yes
Performance
PurposePC/Server
ATX version2.3
CertificationEAC FCC CB
Bearing technologyFDB
Harmonized System (HS) code84733020
Certificates
Compliance certificatesCE, RoHS
Weight & dimensions
Width150 mm
Depth140 mm
Height86 mm