We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Asrock PRO-850B power supply unit 850 W 24-pin ATX ATX Black
SKU
90-UXR085-BNEAA2
Login for pricing
In Stock:
0 available
850W, ATX 3.1, 80 PLUS BRONZE, 120mm Fan, MTBF 100000, 100-240V, 50/60Hz, 12-6A, Black
- 80 PLUS® BRONZE Certified
- ATX3.1 & PCIe5.1 Ready
- Native 12V-2x6 Connector Dual Color Design
- Low noise 120mm FAN
Category: Power Supply Units
| SKU | 90-UXR085-BNEAA2 |
|---|---|
| EAN | 4711581491403 |
| Manufacturer | Asrock |
| Availability | Out of Stock |
Native PCIe 12V-2x6 Cable
Dual Color Design
With ASRock Classic Green connectors, users can easily see if the connector has been plugged properly.
80 PLUS CERTIFIED
The PRO series is created for value-focused users, offering 80 PLUS Bronze models in 850W, 750W, and 650W options.
Safety First with ASRock
Full suite of protections to keep all components safe during normal to extreme power levels.
ASRock offers an outstanding 3 –Year warranty, guaranteeing long term reliable and peace of mind operation.
Dual Color Design
With ASRock Classic Green connectors, users can easily see if the connector has been plugged properly.
80 PLUS CERTIFIED
The PRO series is created for value-focused users, offering 80 PLUS Bronze models in 850W, 750W, and 650W options.
Safety First with ASRock
Full suite of protections to keep all components safe during normal to extreme power levels.
ASRock offers an outstanding 3 –Year warranty, guaranteeing long term reliable and peace of mind operation.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Cooling type | Active |
| Performance | |
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.1 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| On/off switch | Yes |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Illumination | No |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 12 - 6 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Power protection features | Over current, Short circuit, Over voltage, Under voltage, Overheating, Over power |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power cable length | 60 cm |
| SATA power cable length | 450,570,690 mm |
| Motherboard power connector | 24-pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 4 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| PCI Express power connectors (12+4 pin) | 1 |
| Number of SATA power cables | 2 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Technical details | |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| Logistics data | |
| Warranty period | 3 year(s) |