We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Antec Neo ECO Modular NE850G M ATX3.0 EC power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ATX Black
SKU
0-761345-11388-5
Login for pricing
In Stock:
0 available
ATX 12V 3.0, 850W , 100V-240V, 10A-5A, 60Hz-50Hz, 80 Plus Gold, 140 x 150 x 86 mm
- Zero RPM Manager
- 120mm FDB Silent Fan
- Full Modular Cable Management
- Compact Size
Category: Power Supply Units
| SKU | 0-761345-11388-5 |
|---|---|
| EAN | 0761345113885 |
| Manufacturer | Antec |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Neo ECO Modular |
| Performance | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Purpose | PC |
| ATX version | 3.0 |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |
| Design | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |
| Product colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Power | |
| Total power | 850 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 5 - 10 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+12V) | 849.6 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 15 W |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+12V) | 70.8 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Power protection features | Over current, Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 12 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 4 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 4 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| ATX power connector (12+4 pin) | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 150 mm |
| Depth | 140 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 4.62 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Certification | cTUVus / TUV / CB / RCM / CE / FCC / BIS / BSMI / KC / UKCA / ICES |