We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Aerocool VX PLUS 750 power supply unit 750 W 20+4 pin ATX ATX Black
SKU
AEROPGSVX-750PLUS-80
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
750 W, 1x 20+4 Pin, 1x 4+4 Pin, 2x PCIe 6+2 Pin, 6x SATA, 3x PATA, 230 V, 5 A, 47-63 Hz, Black
- Best value power supply for entry-level system builders
- Brand new and unique VX top cover design
- Compatible with ATX 12V 2.3
- Built-in APFC (Active Power Factor Correction) rates > 0.9
- Upgraded transformer improves balance between 12V, 3.3V, and 5V voltage regulations and enhances the stability, allowing for heavy 12V loading system support
- Powerful single +12V rail offers most compatible DC output to support high-end graphics cards and CPUs
- High-end SECC with black-coated casing
- Silent 12cm fan with optimized smart fan speed control. Fan runs in startup speed before reaching 50% load at 25°C ambient temperatures
- C6/C7 power saving mode compatible with newest Intel processors since 4th Generation
- Long 500mm main cable supports high-end case with bottom mounted PSU
- OPP/OVP/UVP/SCP/SIP electrical protection included
Category: Power Supply Units
| SKU | AEROPGSVX-750PLUS-80 |
|---|---|
| EAN | 4718009151932 |
| Manufacturer | Aerocool |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Unbeatable Value
VX PLUS offers the best value you could ask for in a power supply with easy installation and top-notch performance, making this the perfect starting PSU for entry-level system builders.
Improved Design
Equipped with a unique, top cover design, the VX PLUS looks better than ever and enhances the entire look and feel of any proper gaming setup.
Upgraded Transformer
Upgraded transformer improves balance between 12V, 3.3V, and 5V voltage regulations and enhances the stability, allowing for heavy 12V loading system support.
Optimized Fan RPM
Silent 12cm fan with optimized smart fan speed control. Fan runs in startup speed before reaching 50% load at 25℃ ambient temperatures.
VX PLUS offers the best value you could ask for in a power supply with easy installation and top-notch performance, making this the perfect starting PSU for entry-level system builders.
Improved Design
Equipped with a unique, top cover design, the VX PLUS looks better than ever and enhances the entire look and feel of any proper gaming setup.
Upgraded Transformer
Upgraded transformer improves balance between 12V, 3.3V, and 5V voltage regulations and enhances the stability, allowing for heavy 12V loading system support.
Optimized Fan RPM
Silent 12cm fan with optimized smart fan speed control. Fan runs in startup speed before reaching 50% load at 25℃ ambient temperatures.
| Cooling | |
|---|---|
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Power | |
| Total power | 750 W |
| AC input voltage | 230 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Input current | 5 A |
| Combined power (+3.3V) | 130 W |
| Combined power (+12V) | 696 W |
| Combined power (+5V) | 130 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Max output current (+3.3V) | 22 A |
| Max output current (+12V) | 58 A |
| Max output current (+5V) | 18 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Power protection features | Over power, Over voltage, Short circuit, Under voltage |
| Ports & interfaces | |
| SATA power cable length | 150,300 mm |
| PCI Express power cable length | 40 cm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| Number of PATA power connectors | 3 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Non-Modular |
| Performance | |
|---|---|
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Fan diameter | 12 cm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Fan location | Top |
| Cooling type | Active |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 500 mm |
| Master (outer) case length | 410 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |