We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv VP0G9000 power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) Black
SKU
VP0G9000
Login for pricing
In Stock:
0 available
rPDU, Basic Standard, 32A, 230V, 7.3kW, Vertical, (20) IEC C13, (4) IEC C19, 3m power cord with 1P+N+E (IP44), Black Powder Coat.
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | VP0G9000 |
|---|---|
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Management features | |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Power | |
| Maximum power | 7300 W |
| Nominal input voltage | 220 - 240 V |
| Output voltage | 230 V |
| Maximum current | 32 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.35 kg |
| Width | 510 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 1683 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |