We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv PowerIT VP7G30AE power distribution unit (PDU) 30 AC outlet(s) 0U Black
SKU
VP7G30AE
Login for pricing
In Stock:
0 available
rPDU, Switched Outlet Level Monitoring EC, Residual Current Metering Type B, 32A, 230/400V WYE, 22.0kW, Vertical, (30) Locking IEC C13, (6) Locking IEC C19, 10ft / 3m power cord with 3P+N+E (IP44), Black Powder Coat.
- Remotely reboot outlets to power cycle unresponsive IT equipment or increase runtime of critical equipment upon power failure with outlet-level control
- Reliable power distribution with local and remote outlet-level power monitoring options offer quick access to critical power usage information down to the device level to evaluate energy usage trends and maximize uptime
- Environmental monitoring capabilities with the addition of optional environmental sensors ensure users have critical infrastructure data at their fingertips to prevent climate-related equipment failure and system downtime
- Fault-Tolerant Daisy Chaining with RSTP simplifies intelligent rPDU connectivity and ensures data is reported even when a break in the network chain occurs. Supports up to 40 rPDUs
- Daisy-chain up to 50 devices on a single IP address and reduce deployment time with self-configuration of downstream devices
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | VP7G30AE |
|---|---|
| EAN | 4061471344730 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | PowerIT |
| PDF URLs |
View PDF |
Upgradeable Switched Outlet Level Monitored rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment while delivering individual outlet level control and a comprehensive view of outlet level power usage via remote network access. Includes environmental monitoring capabilities to obtain real-time environmental metrics. With the PowerIT Upgradeable hot-swap technology, users may easily update the rPDU technology with the addition of the appropriate Interchangeable Monitoring Device (IMD) as business needs change.
| Design | |
|---|---|
| Type | Three-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| AC outlets quantity | 30 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Reset button | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240/346-415 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 230 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package weight | 9.98 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.98 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |