We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv PowerIT VP6G21A0 power distribution unit (PDU) 36 AC outlet(s) 0U Black
SKU
VP6G21A0
Login for pricing
In Stock:
0 available
rPDU, Monitored Outlet Level EC, 16A, 230/400V WYE, 11.0kW, Horizontal, (12) Combination C13/C19, 10ft / 3m power cord with 3P+N+E (IP44), Black Powder Coat.
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | VP6G21A0 |
|---|---|
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | PowerIT |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| Type | Three-phase |
| PDU types | Switched |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| USB ports quantity | 1 |
| AC outlets quantity | 36 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | IEC 60309 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Reset button | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200-240/346-415 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 32 A |
| Load capacity | 230 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 51 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 1829 mm |
| Package weight | 9.98 kg |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.98 kg |
| Technical details | |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS, UKCA, CE |
| Logistics data | |
| Warranty period | 5 year(s) |