We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv PowerIT rack power distribution unit, 14.4kW, 1P+N+E (IP44), TAA Compliance, RoHS, China RoHS, UL/CE dual listed
SKU
VP1U60A0
Login for pricing
In Stock:
0 available
rack power distribution unit, 14.4kW, 1P+N+E (IP44), TAA Compliance, RoHS, China RoHS, UL/CE dual listed, 3-year warranty extending to 5-year warranty if registered within 120 days of purchase
- Offers a reliable, space-saving, and cost-effective power distribution for all IT applications
- Connect both C14 and C20 plugs interchangeably via the Combination C13/C19 receptacle
- Secure connections with the high-retention, color-coded receptacle that is P-Lock cable-compatible
- Unit is tested to meet local compliance requirements: UL, CE, RoHS, China RoHS, and TAA
- Comes with a three-year warranty, extendable to five years if registered within 120 days of purchase
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| SKU | VP1U60A0 |
|---|---|
| EAN | 0767041047110 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | PowerIT |
| PDF URLs |
View PDF |
The Vertiv PowerIT VP1U60A0 is a basic high density rack power distribution unit (rPDU). It is a 60/63A, 240V, 0U, vertical rPDU with 36 Combination C13/C19 outlets that provide the flexibility to connect C14 and C20 plugs in the same outlet interchangeably. This unit also comes with a 1P+N+E (IP44) plug providing 14.4kW of power capacity. This model is UL/CE dual listed, meeting an important requirement for data centers. It is also RoHS-certified and individually tested for functionality to ensure your network is powered by a reliable power distribution unit. Plus, it includes a three-year warranty that is extendable to five years if registered within 120 days of purchase.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Basic |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 36 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Power plug | Type E / Type F |
| Features | |
| Cable length | 3.048 m |
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3.048 m |
| Power | |
| Maximum power | 14400 W |
| Nominal input voltage | 240 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 63 A |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | UL Listed, RCM Mark(EMC Only), CE Marked, UKCA Marked, Complies with IEC 62368-1 |
| Compliance certificates | China RoHS, RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.62 kg |
| Width | 88.9 mm |
| Depth | 1778 mm |
| Height | 66 mm |
| Package width | 279.4 mm |
| Package depth | 2209.8 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 279.4 mm |
| Package depth | 2209.8 mm |
| Package height | 177.8 mm |
| Package weight | 8.62 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | China RoHS, RoHS, Trade Agreements Act (TAA) |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |