We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv MU01X1R0-12CF17-2C20A9H00-S power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 1U Black
SKU
VP1U2100
Category: Power Distribution Units (PDUs)
Benefits
With the Geist Upgradeable hot-swap technology, users may easily transform basic rPDUs to metered or monitored PDUs with the addition of the appropriate Interchangeable Monitoring Device (IMD).
Reliable rack power distribution.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors.
With the Geist Upgradeable hot-swap technology, users may easily transform basic rPDUs to metered or monitored PDUs with the addition of the appropriate Interchangeable Monitoring Device (IMD).
Reliable rack power distribution.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Basic |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 100 - 240 V |
| Nominal output voltage | 100 - 240 V |
| Maximum current | 20 A |
| Load capacity | 3600 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, UL, cUL, RoHS, RCM |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.44 kg |
| Width | 432 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 44 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | UKCA, UL, cUL, RoHS, RCM |