We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv MU01D1R0-12CF17-2C20A9H00-S power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) 1U Black
SKU
VP3U2100
Category: Power Distribution Units (PDUs)
Overview
Upgradeable Metered rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment within a rack or cabinet while delivering a view of real-time view of power usage from a local LED display.
Benefits
With the PowerIT Upgradeable hot-swap technology, users may easily transform metered rPDUs to monitored rPDUs with the addition of the appropriate Interchangeable Monitoring Device (IMD).
Avoid accidental overloads when deploying or moving critical server equipment with instant access to power consumption metrics on the local digital display.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors.
Upgradeable Metered rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment within a rack or cabinet while delivering a view of real-time view of power usage from a local LED display.
Benefits
With the PowerIT Upgradeable hot-swap technology, users may easily transform metered rPDUs to monitored rPDUs with the addition of the appropriate Interchangeable Monitoring Device (IMD).
Avoid accidental overloads when deploying or moving critical server equipment with instant access to power consumption metrics on the local digital display.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Simple and convenient configuration options for cord lengths and chassis colors.
| Design | |
|---|---|
| PDU types | Metered, Monitored |
| Mounting | Horizontal |
| Display | LED |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C20 coupler |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Management features | |
| Monitoring | Current |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Display | LED |
| Power | |
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 100 - 240 V |
| Nominal output voltage | 100 - 240 V |
| Maximum current | 20 A |
| Load capacity | 3600 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, cUL, UL, UKCA, RoHS, RCM, Federal Communications Commission (FCC), China RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.54 kg |
| Width | 432 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 44 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, cUL, UL, UKCA, RoHS, RCM, Federal Communications Commission (FCC), China RoHS |