We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv MGR5MGB0-24CF13-2PS56B2A10-S-A power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) 0U Black
SKU
VP6G20AF
Category: Power Distribution Units (PDUs)
Overview
Upgradeable Outlet Level Monitored rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment while delivering a comprehensive view of outlet level power usage via remote network access. Includes environmental monitoring capabilities to obtain real-time environmental metrics. Upgrade the hot-swappable monitoring device on select units to leverage new technologies and accommodate changing business needs.
Benefits
Reliable power distribution with local and remote power monitoring options offer quick access to critical power usage information to evaluate energy usage trends and maximize uptime.
Environmental monitoring capabilities with the addition of optional environmental sensors ensure users have critical infrastructure data at their fingertips to prevent climate-related equipment failure and system downtime.
Fault-Tolerant
Every unit is 100% tested for reliability and functionality. Daisy Chaining with RSTP simplifies intelligent rPDU connectivity and ensures data is reported even when a break in the network chain occurs. Supports up to 40 rPDUs.
Daisy-chain up to 50 devices on a single IP address and reduce deployment time with self-configuration of downstream devices.
Upgradeable Outlet Level Monitored rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment while delivering a comprehensive view of outlet level power usage via remote network access. Includes environmental monitoring capabilities to obtain real-time environmental metrics. Upgrade the hot-swappable monitoring device on select units to leverage new technologies and accommodate changing business needs.
Benefits
Reliable power distribution with local and remote power monitoring options offer quick access to critical power usage information to evaluate energy usage trends and maximize uptime.
Environmental monitoring capabilities with the addition of optional environmental sensors ensure users have critical infrastructure data at their fingertips to prevent climate-related equipment failure and system downtime.
Fault-Tolerant
Every unit is 100% tested for reliability and functionality. Daisy Chaining with RSTP simplifies intelligent rPDU connectivity and ensures data is reported even when a break in the network chain occurs. Supports up to 40 rPDUs.
Daisy-chain up to 50 devices on a single IP address and reduce deployment time with self-configuration of downstream devices.
| Design | |
|---|---|
| Type | Three-phase |
| PDU types | Monitored |
| Mounting | Vertical |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 0U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| Daisy chain | Yes |
| Reset button | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Cable length | 3 m |
| Display | LCD |
| Power | |
| Maximum power | 11000 W |
| Nominal input voltage | 200 - 415 V |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 16 A |
| Load capacity | 11000 VA |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, RCM, China RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.16 kg |
| Width | 51 mm |
| Depth | 66 mm |
| Height | 1683 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, RCM, China RoHS |