We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv Geist VA4U2100 power distribution unit (PDU) 12 AC outlet(s) 1U Black
SKU
VA4U2100
Category: Power Distribution Units (PDUs)
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
|---|---|
| SKU | VA4U2100 |
| EAN | 4061471340220 |
| Manufacturer | Vertiv |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Geist |
| PDF URLs |
View PDF |
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| PDU types | Monitored, Switched |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 1U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Management features | |
| Management protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Modbus TCP/IP, Syslog, TACACS+ |
| Ergonomics | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Power | |
| Maximum power | 3600 W |
| Nominal input voltage | 100 - 240 V |
| Output voltage | 100 - 240 V |
| Maximum current | 20 A |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.8 kg |
| Width | 431.8 mm |
| Depth | 457.2 mm |
| Height | 43.7 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | United States |