We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Vertiv DU05M2R1-24CF17-2S02A9H00-S power distribution unit (PDU) 24 AC outlet(s) 2U Black
SKU
VP4UV2A1
Category: Power Distribution Units (PDUs)
Overview
Upgradeable Unit Level Monitored rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment while delivering a comprehensive view of input level power usage via remote network access. Includes environmental monitoring capabilities to obtain real-time environmental metrics. Upgrade the hot-swappable monitoring device on select units to leverage new technologies and accommodate changing business needs.
Benefits
Reliable power distribution with local and remote power monitoring options offer quick access to critical power usage information to evaluate energy usage trends and maximize uptime.
Environmental monitoring capabilities with the addition of optional environmental sensors ensure users have critical infrastructure data at their fingertips to prevent climate-related equipment failure and system downtime.
Fault-Tolerant Daisy Chaining with RSTP simplifies intelligent rPDU connectivity and ensures data is reported even when a breakin the network chain occurs. Supports up to 40 rPDUs.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Daisy-chain up to 50 devices on a single IP address and reduce deployment time with self-configuration of downstream devices.
Upgradeable Unit Level Monitored rPDUs provide reliable power distribution to critical IT equipment while delivering a comprehensive view of input level power usage via remote network access. Includes environmental monitoring capabilities to obtain real-time environmental metrics. Upgrade the hot-swappable monitoring device on select units to leverage new technologies and accommodate changing business needs.
Benefits
Reliable power distribution with local and remote power monitoring options offer quick access to critical power usage information to evaluate energy usage trends and maximize uptime.
Environmental monitoring capabilities with the addition of optional environmental sensors ensure users have critical infrastructure data at their fingertips to prevent climate-related equipment failure and system downtime.
Fault-Tolerant Daisy Chaining with RSTP simplifies intelligent rPDU connectivity and ensures data is reported even when a breakin the network chain occurs. Supports up to 40 rPDUs.
Every unit is 100% tested for reliability and functionality.
Daisy-chain up to 50 devices on a single IP address and reduce deployment time with self-configuration of downstream devices.
| Design | |
|---|---|
| Type | Three-phase |
| PDU types | Monitored |
| Mounting | Horizontal |
| Display | LCD |
| Product colour | Black |
| Rack capacity | 2U |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Features | |
| Daisy chain | Yes |
| Reset button | Yes |
| Management features | |
| Supported network protocols | DHCP, HTTP, HTTPS, IPv4, IPv6, LDAP, NTP, RADIUS, RSTP, SSH, SMTP, SNMP (v1/v2c/v3), Syslog, TACACS+, Modbus TCP |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Power | |
| Maximum power | 22000 W |
| Power protection features | Over current |
| Maximum current | 63 A |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, UL, cUL, UKCA, RoHS, Federal Communications Commission (FCC) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 7.26 kg |
| Width | 432 mm |
| Depth | 229 mm |
| Height | 87 mm |
| Technical details | |
| Compliance certificates | CE, UL, cUL, UKCA, RoHS, Federal Communications Commission (FCC) |