We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CyberPower MBP63AHVHW82U power distribution unit (PDU) 8 AC outlet(s) 2U Black, Silver
SKU
MBP63AHVHW82U
- 2U Rackmount
- LED Status Indicator
- Metal Housing
- Multiple Mounting Options
Category: Power Distribution Units (PDUs)
MBP63AHVHW82U
CyberPower MBP63AHVHW82U can be attached to UPS for maintenance purpose. It can seamlessly switch power from UPS to utility supply during UPS maintenance. The MBP has extra outlets to connect to more devices, and it supports flexible installation to meet different space requirement.
CyberPower MBP63AHVHW82U can be attached to UPS for maintenance purpose. It can seamlessly switch power from UPS to utility supply during UPS maintenance. The MBP has extra outlets to connect to more devices, and it supports flexible installation to meet different space requirement.
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Rack capacity | 2U |
| Housing material | Metal |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Features | |
| LED indicators | Yes |
| Compatible products | CyberPower OL6KERTHD, OL5KERTHD |
| Ergonomics | |
| LED indicators | Yes |
| Compatible products | CyberPower OL6KERTHD, OL5KERTHD |
| Power | |
| Nominal input voltage | 200 - 240 V |
| Maximum current | 63 A |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 4 kg |
| Width | 433 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 86.5 mm |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 70 mm |
| Package height | 250 mm |
| Package weight | 7 kg |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Technical details | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, EAC, RCM, RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |