We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
RAM Mounts RAM-GDS-CHARGE-V17U power adapter/inverter Indoor Black, Orange
SKU
RAM-GDS-CHARGE-V17U
- Hardwire charger includes male 5.5mm barrel connector; 10-32VDC input range, 9VDC output
- When upgrading devices, avoid rewiring by unplugging power connector and attaching new charger components
- Part of the GDS® EcosystemTM to keep devices protected, connected, and charged in nearly any application
Category: Power Adapters & Inverters
| SKU | RAM-GDS-CHARGE-V17U |
|---|---|
| EAN | 0793442019357 |
| Manufacturer | RAM Mounts |
| Availability | Out of Stock |
The GDS® Modular Hardwire Charger with 5.5mm Male DC cable is the ideal solution for providing power to any RAM® or GDS® DC powered docking station. When it comes time to upgrade, avoid any rewiring by simply unplugging the power connector and attaching the new charger components. This hardwire charger has an input of 10-32VDC input, 9VDC output making it ideal for most any vehicle applications. Always Protected. Always Connected.
| Features | |
|---|---|
| Input voltage | 10 - 32 V |
| Output voltage | 9 V |
| Output current | 3.5 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Docking station |
| Power protection features | Over voltage, Reverse polarity, Short circuit |
| Product colour | Black, Orange |
| Power | |
| Input voltage | 10 - 32 V |
| Output voltage | 9 V |
| Output current | 3.5 A |
| Performance | |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Docking station |
| Power protection features | Over voltage, Reverse polarity, Short circuit |
| Design | |
|---|---|
| Cable length | 1.2 m |
| Product colour | Black, Orange |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 145.149558 g |
| Cable length | 1.2 m |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |