We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
LC-Power LC31NB-PRO-SURF power adapter/inverter Indoor 31 W Black
SKU
LC-31NB-PRO-SURF
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
110-240 V, 50/60 Hz, 31 W, 1.1 A, 58 x 58 x 29 mm
- Full range output voltage
- 31 W
- Fast charging feature
- High efficiency up to 88%
- Stabilized output, low ripple & low interference
- Over-current protection (OCP), Over-voltage protection (OVP), Short-circuit protection (SCP)
Category: Power Adapters & Inverters
| SKU | LC-31NB-PRO-SURF |
|---|---|
| Manufacturer | LC-Power |
| Availability | Out of Stock |
The LC31NB-PRO-SURF is an universal Surface full range notebook power adapter that works with Surface Pro 3 & 4.
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | Microsoft |
| Input current | 1.1 A |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Output power | 31 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2.58 A |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Notebook |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| Efficiency | 88% |
| Housing material | Plastic |
| Compatibility | Surface Pro 3 & 4 |
| Product colour | Black |
| Certification | CE |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Power | |
| Input current | 1.1 A |
| Input voltage | 110 - 240 V |
| Output power | 31 W |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2.58 A |
| Efficiency | 88% |
| Performance | |
| Brand compatibility | Microsoft |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Notebook |
| Power protection features | Over current, Over voltage, Short circuit |
| Compatibility | Surface Pro 3 & 4 |
| Certification | CE |
| Design | |
| Cable length | 1.7 m |
| Housing material | Plastic |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 168 g |
| Width | 58 mm |
| Depth | 58 mm |
| Height | 29 mm |
| Cable length | 1.7 m |
| Packaging data | |
| Package width | 183 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package height | 34 mm |
| Package weight | 215 g |
| Package type | Box |
| Power adapter included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Power adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85044090 |