We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Naotic Mobile locker Tabicase MP1 USB-C 6 PC - 631020 -
SKU
631020
- Mobile charging locker for 6 laptops or 4 VR/AR headsets
- Modular configurations: PC, VR, or hybrid (e.g., 3 PCs + 2 headsets)
- Smart USB-C charging up to 65W per port
- LEDs for charging status display
- Dedicated slot for Wi-Fi hotspot
- Key lock security (2 keys provided)
- Durable materials: polyester/nylon/RPET (8% recycled)
- Sturdy semi-rigid case for intensive transport
- Warranty: 3 years for electronics/5 years for chassis
- Designed and manufactured in France
| SKU | 631020 |
|---|---|
| EAN | 3567046310205 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Tabicase® MP1 is a modular mobile charging locker designed to transport and recharge up to 6 laptops or 4 VR/AR headsets. Featuring a dual storage area, Tabipower USB-C smart charging, a key lock, and a trolley with integrated wheels, it offers a compact, flexible, and secure solution for all immersive or IT applications. Designed and manufactured in France.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Key |
| Adjustable shelves | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Car, Desk, Floor, Table |
| Supported portable devices | Laptop |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 6 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Product colour | Dark brown, Copper, Black |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Locking | Yes |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Low Voltage Directive (LVD), Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Design | |
| Adjustable shelves | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Car, Desk, Floor, Table |
| Product colour | Dark brown, Copper, Black |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Castor wheels | Yes |
| Built-in brake | No |
| Lockable wheels | No |
| Cord storage | Yes |
| Cable management | No |
| Door opening | Drop down opening |
| Features | |
| Lock type | Key |
| Supported portable devices | Laptop |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 6 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Timer | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 8% |
| Power | |
| Input current | 6 A |
| AC input voltage | 100-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Power per device | 65 W |
| Power source type | USB |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Low Voltage Directive (LVD), Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Weight & dimensions | |
| Width | 450 mm |
| Depth | 420 mm |
| Height | 550 mm |
| Weight | 8 kg |
| Package width | 465 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 600 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 465 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 600 mm |
| Package weight | 10.5 kg |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |