We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Naotic Charging case Naocase M500 USB-C 10 PC - 631010 -
SKU
631010
- • High-capacity charging and transport case
- • Holds up to 10 PCs (16")
- • Smart USB-C charging up to 65W per port
- • Remote LEDs for charging status display
- • Customizable, high-density foam padding
- • Separate, secure technical area
- • Padlock security
- • Shock-resistant hard case with handle, wheels, and retractable trolley
- • Warranty: 3 years for electronics / 5 years for frame
- • Made in France
| SKU | 631010 |
|---|---|
| EAN | 3567046310106 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Naocase® M500 is a sturdy and versatile case for transporting, protecting, and charging up to 10 laptops. Featuring high-density modular foam, high-performance charging technology, and a reinforced mobile design with an integrated trolley, it is perfectly suited to demanding environments. Designed and manufactured in France.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Padlock |
| LED indicators | Charging |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Car, Floor, Table, Desk |
| Supported portable devices | Laptop |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Product colour | Copper, Black |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Castor wheels | Yes |
| Smart charger | Yes |
| Locking | Yes |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Low Voltage Directive (LVD) |
| Design | |
| Handle(s) | Yes |
| Type | Portable device management cart |
| Placement | Car, Floor, Table, Desk |
| Product colour | Copper, Black |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Castor wheels | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Adapter storage | Yes |
| Cable management | Yes |
| Door opening | Drop down opening |
| Features | |
| Lock type | Padlock |
| LED indicators | Charging |
| Supported portable devices | Laptop |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Smart charger | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Total amount of recycled materials used for making | 37% |
| Power | |
| Input current | 6 A |
| AC input voltage | 100-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Power per device | 65 W |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Low Voltage Directive (LVD) |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 670 mm |
| Depth | 510 mm |
| Height | 372 mm |
| Weight | 16 kg |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Padlock included | Yes |
| Packaging data | |
| Package width | 680 mm |
| Package depth | 530 mm |
| Package height | 395 mm |
| Package weight | 18 kg |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |