We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Naotic Charging cabinet with individual lockers for smatphone code locks - Tabisafe S30 - 612030
SKU
612030
Login for pricing
In Stock:
0 available
Charging cabinet with individual lockers for smatphone code locks - Tabisafe S30 - 612030
- • High-capacity wall-mounted locker cabinet with individual compartments
- • 30 secure compartments for smartphones up to 7"
- • Choice of security options: fixed or free code locks
- • All compartments can be opened simultaneously via the main technical door
- • Smart USB-C charging up to 65W per port
- • Remote LED charging status display
- • Charging cables integrated into each locker, protected against removal
- • Separate technical area accessible for maintenance
- • Robust design: 100% steel + epoxy paint
- • Warranty: 3 years for electronics / 5 years for frame
- • Made in France
| SKU | 612030 |
|---|---|
| EAN | 3567046120309 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Tabisafe® S30 is a high-capacity wall cabinet for securing, organizing, and charging up to 30 smartphones or small devices up to 7 inches. Each locker is individually lockable (fixed or free code lock) and can be opened collectively via the secure main technical door, facilitating maintenance and overall fleet management. Equipped with Tabipower USB-C smart charging and a 100% steel structure, it is perfectly suited to intensive environments. Made in France.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Code |
| LED indicators | Charging |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, In-wall, Desk, Wall, Table |
| Supported portable devices | Smartphone |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 30 |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Number of shelves | 30 shelves |
| Product colour | Copper, Black, Light grey |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Locking | Yes |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, Low Voltage Directive (LVD), Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Design | |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, In-wall, Desk, Wall, Table |
| Number of shelves | 30 shelves |
| Product colour | Copper, Black, Light grey |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Cord storage | Yes |
| Adapter storage | Yes |
| Cable management | Yes |
| Door opening | Drop down opening |
| Features | |
| Lock type | Code |
| LED indicators | Charging |
| Supported portable devices | Smartphone |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 30 |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Timer | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 29% |
| Power | |
| Input current | 6 A |
| AC input voltage | 100-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Power per device | 65 W |
| Power source type | USB |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS, UKCA, Low Voltage Directive (LVD), Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 511 mm |
| Depth | 267 mm |
| Height | 1050 mm |
| Weight | 53 kg |
| Package weight | 21 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Keys included | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 21 kg |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |