We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Naotic Charging cabinet with individual lockers code locks Tabisafe S10 - 612020
SKU
612020
Login for pricing
In Stock:
0 available
Charging cabinet with individual lockers code locks Tabisafe S10 - 612020
- Charging cabinet with individual lockers
- For 10 smartphones or small devices up to 7"
- Smart charging USB-C up to 65 Watts per port
- Charging cables integrated into each compartment, protected against removal
- Remote LED indicators to view charging status from a distance
- Choice of security options: fixed code lock or free code
- Separate, secure technical area
- 100% metal structure, epoxy paint – robust and suitable for outdoor use
- Warranty: 3 years for electronics / 5 years for chassis
- Made in France
| SKU | 612020 |
|---|---|
| EAN | 3567046120200 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Tabisafe® S10 is a compact cabinet with individual lockers for charging and securing up to 10 smartphones or small 7" devices. Featuring a 100% metal structure, integrated cables, and combination locks, it provides simple, organized, and ready-to-use storage in all professional environments. Designed and manufactured in France.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Code |
| LED indicators | Charging |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Desk, In-wall, Table, Wall |
| Supported portable devices | Smartphone |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Number of shelves | 10 shelves |
| Product colour | Copper, Black, Light grey |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Smart charger | Yes |
| Locking | Yes |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, RoHS, Low Voltage Directive (LVD), UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Design | |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Desk, In-wall, Table, Wall |
| Number of shelves | 10 shelves |
| Product colour | Copper, Black, Light grey |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Cord storage | Yes |
| Cable management | Yes |
| Door opening | Drop down opening |
| Features | |
| Lock type | Code |
| LED indicators | Charging |
| Supported portable devices | Smartphone |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 10 |
| Maximum screen size | 17.8 cm (7") |
| Smart charger | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Timer | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 32% |
| Power | |
| Input current | 6 A |
| AC input voltage | 100-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Power per device | 65 W |
| Power source type | USB |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, RoHS, Low Voltage Directive (LVD), UKCA, Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Weight & dimensions | |
| Width | 324 mm |
| Depth | 237 mm |
| Height | 668 mm |
| Weight | 18.5 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Keys included | Yes |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |