We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Naotic Charging cabinet Tabibox WT2 USB-C 20 TAB - 611054
SKU
611054
- • Collective charging cabinet
- • Charges 20 tablets up to 16"
- • Smart charging USB-C up to 65 Watts per port
- • Charging status monitoring via LED indicators
- • Secured with a code lock
- • Adjustable device bay: dividers or transport sleeves
- • Separate and secured technical compartment
- • Wood/metal structure with premium finishes
- • 80% recycled material
- • Warranty: 3 years for electronics / 5 years for chassis
- • Made in France
| SKU | 611054 |
|---|---|
| EAN | 3567046110546 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
Tabibox® WT2 is a high-capacity wall-mounted cabinet that charges and secures up to 20 tablets with zero floor footprint. Featuring a robust wood/metal structure, a fully modular interior and a secure code lock, it fits perfectly into shared environments. It is designed and manufactured in France.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Code |
| LED indicators | Charging |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, Desk, In-wall, Table, Wall |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 20 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Product colour | Copper, Wood |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Smart charger | Yes |
| Locking | Yes |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Low Voltage Directive (LVD), Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Design | |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor, Desk, In-wall, Table, Wall |
| Product colour | Copper, Wood |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Cord storage | Yes |
| Adapter storage | Yes |
| Cable management | Yes |
| Door opening | Drop down opening |
| Features | |
| Lock type | Code |
| LED indicators | Charging |
| Supported portable devices | Tablet |
| Device connectors supported | USB Type-C |
| Number of devices supported | 20 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Smart charger | Yes |
| Locking | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Timer | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 80% |
| Power | |
| Input current | 6 A |
| AC input voltage | 100-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Power per device | 65 W |
| Power source type | USB |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Low Voltage Directive (LVD), Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 662 mm |
| Depth | 395 mm |
| Height | 702 mm |
| Weight | 34 kg |
| Package weight | 37 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Keys included | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 37 kg |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |