We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Naotic 612004 - Cabinet Aliabox 10P - Connected -
SKU
612004
- Smart cabinet for managing and securing up to 30 digital devices
- 10 individual lockable compartments
- Up to 3 devices per compartment
- Integrated multi-purpose charging: 1 230V outlet + 1 USB-A + 1 USB-C per compartment
- Remote monitoring and management via ALIACONNECT
- Separate, secure technical area
- 69% recycled material
- Height- and level-adjustable feet
- Option: Tabipower smart charging + LED charging status indicator
- Option: RJ45 switch for remote maintenance and monitoring
- Warranty: 3 years for electronics / 5 years for chassis
- Made in France
| SKU | 612004 |
|---|---|
| EAN | 3567046120040 |
| Manufacturer | Port Designs |
| Availability | Out of Stock |
The Aliabox 10P – Connected smart charging cabinet allows you to secure and manage up to 30 digital devices in individual lockable compartments.
Each compartment can hold up to 3 digital devices thanks to its 230V socket, USB-A port, and USB-C port. Connected to the ALIACONNECT cloud service, it allows remote monitoring and management of equipment availability. Designed to facilitate the provision and return of devices, it offers a simple and robust solution for managing shared IT equipment in institutions, communities, or professional environments.
Each compartment can hold up to 3 digital devices thanks to its 230V socket, USB-A port, and USB-C port. Connected to the ALIACONNECT cloud service, it allows remote monitoring and management of equipment availability. Designed to facilitate the provision and return of devices, it offers a simple and robust solution for managing shared IT equipment in institutions, communities, or professional environments.
| Technical details | |
|---|---|
| Lock type | Magnetic |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor |
| Supported portable devices | Smartphone, Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | AC, USB, USB Type-C |
| Number of devices supported | 30 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Number of shelves | 10 shelves |
| Product colour | Copper, Taupe, Light grey |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Locking | Yes |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Low Voltage Directive (LVD), Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Design | |
| Type | Portable device management cabinet |
| Placement | Floor |
| Number of shelves | 10 shelves |
| Product colour | Copper, Taupe, Light grey |
| Cord length | 3 m |
| Door type | Single |
| Door opening | Drop down opening |
| Features | |
| Lock type | Magnetic |
| Supported portable devices | Smartphone, Laptop, Tablet |
| Device connectors supported | AC, USB, USB Type-C |
| Number of devices supported | 30 |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Locking | Yes |
| Charging source | AC, USB Type-A, USB Type-C |
| Total amount of recycled materials used for making | 69% |
| Power | |
| Input current | 6 A |
| AC input voltage | 100-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Over voltage protection | Yes |
| Power source type | AC, USB |
| Certificates | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, UKCA, RoHS, Low Voltage Directive (LVD), Electromagnetic Compatibility (EMC) |
| Sustainability | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Depth | 500 mm |
| Height | 1580 mm |
| Weight | 70 kg |
| Package weight | 73 kg |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Packaging data | |
| Package weight | 73 kg |
| Certification | |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Other features | |
| Sustainability organizations | Agence LUCIE |
| Sustainability certificates | LUCIE Progress |
| Logistics data | |
| Country of origin | France |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 5 year(s) |