We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
METZ CONNECT 130E405042-E wire connector RJ-45 Black, Silver
SKU
130E405042-E
Category: Wire Connectors
| SKU | 130E405042-E |
|---|---|
| EAN | 4250184175964 |
| Manufacturer | Metz |
| Availability | Out of Stock |
- Cat.6A class EA RJ45 plug to be assembled in the field
- fully shielded and multi-port capable
- variable (360°) cable feed, freely selectable
- easy assembly - connection without special tools
- wire connection: stranded wire AWG 27/7 to 22/7, wire diameter from 0.46 to 0.76 mm
- wire connection: solid wire AWG 26/1 to 22/1, wire diameter from 0.4 to 0.64 mm
- transmission characteristics Cat.6A per ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06
- compliance with class EA to ISO/IEC 11801
- Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09
- suitable for 10 GBit Ethernet (IEEE 802.3an), Remote Powering (PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT
- degree of protection IP20
- for cable jacket from 5.5 to 10.5 mm
- zinc die-cast housing for industrial use
- strain relief by latching clip directly on the stuffer cap
- protected locking hook
- reconnectable
- fully shielded and multi-port capable
- variable (360°) cable feed, freely selectable
- easy assembly - connection without special tools
- wire connection: stranded wire AWG 27/7 to 22/7, wire diameter from 0.46 to 0.76 mm
- wire connection: solid wire AWG 26/1 to 22/1, wire diameter from 0.4 to 0.64 mm
- transmission characteristics Cat.6A per ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06
- compliance with class EA to ISO/IEC 11801
- Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09
- suitable for 10 GBit Ethernet (IEEE 802.3an), Remote Powering (PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT
- degree of protection IP20
- for cable jacket from 5.5 to 10.5 mm
- zinc die-cast housing for industrial use
- strain relief by latching clip directly on the stuffer cap
- protected locking hook
- reconnectable
| Features | |
|---|---|
| Connector(s) | RJ-45 |
| Material | Plastic |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Product colour | Black, Silver |
| Weight & dimensions | |
| Dimensions (WxDxH) | 61.7 x 13.8 x 27.5 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
| Package width | 247 mm |
| Package length | 5.8 cm |
| Package height | 161 mm |
| Connector(s) | RJ-45 |
| Technology | Cat.6a |
| Material | Plastic |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Packaging data | |
| Package weight | 413 g |
| Package type | Box |
| Package width | 247 mm |
| Package length | 5.8 cm |
| Package height | 161 mm |
| Certificates | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |