DP2VGAMM15B
Login for pricing
In Stock:
92 available
Category: Video Cable Adapters
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| SKU | DP2VGAMM15B |
| EAN | 0065030852487 |
| Manufacturer | StarTech.com |
| Availability | In Stock |
Connect a DisplayPort-equipped PC to a VGA monitor/projector, with a 15ft long cable
The DP2VGAMM15B is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
| Features | |
|---|---|
| Chipset | Analogix - 9832 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 4.6 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum resolution | 2048 x 1280 pixels |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080), 1920 x 1200 (WUXGA) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HBR2 support | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 40 - 85% |
| Other features | |
| Width | 40 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 4600 mm |
| Weight & dimensions | |
| Width | 40 mm |
| Height | 15 mm |
| Depth | 4600 mm |
| Weight | 218 g |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 20 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 20 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging content | |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 420 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 435 mm |