We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama 00200314 video cable adapter USB Type-C DisplayPort Black
SKU
200314
- For perfect, high-resolution ultra-HD cinema quality with 4096x2160 (4K) pixels
- Slimline plug is especially ideal for mobile and flat devices or when space is limited
- Flexible materials guarantee optimum kink protection and prevent cable breakage
- High-quality materials and workmanship guarantee excellent transmission quality
Category: Video Cable Adapters
| SKU | 200314 |
|---|---|
| EAN | 4047443437150 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Out of Stock |
- For connecting a PC, notebook, Macbook or tablet with USB-C to a monitor, TV or projector in order to transmit digital audio/video data and signals
- Compatible with Thunderbolt-3/4 (lightning symbol)
- Compatible with Thunderbolt-3/4 (lightning symbol)
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 2160p |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Other features | |
| Package weight | 48 kg |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 20 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 48 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |