We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VALUE 11.99.8342 USB cable USB 2.0 3 m USB C White
SKU
11.99.8342
- High quality USB 2.0 cable with improved shielding
- With the reversible Type C connectors at both ends
- Gold-plated contacts for low wear at high plugging cycles
- Suitable for data transfer rates of up to 480 Mbit/s
- Supports USB Power Delivery to 20V / 3A
Category: USB Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 2.0 |
| SKU | 11.99.8342 |
| EAN | 7630049632837 |
| Manufacturer | Value |
| Availability | Out of Stock |
High-quality USB charging cable for smartphones and tablets with improved shielding and the reversible USB-C plug at both ends. Cable sheath made of white textile braiding to match the design of the Apple iPhone 15 products.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 3 m |
| Connector contacts plating | Gold |
| Product colour | White |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 60 W |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 77.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
| Weight | 77.5 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Gold |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Other features | |
| Product colour | White |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |