We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Belden 3107A.00305 serial cable Black 305 m No
SKU
3107A.00305
Category: Serial Cables
| SKU | 3107A.00305 |
|---|---|
| EAN | 8719605005953 |
| Manufacturer | Belden |
| Availability | Out of Stock |
RS-485, 2 Pair 22AWG (7x30) Tinned Copper, PE Insulation, Overall Beldfoil®+Tinned Copper Braid(65%) Shield, PVC Outer Jacket, CM, PLTC, and oil-resistant.
Suitable Applications
Harsh environment, IIoT, factory or process automation, video, audio, data communication, etc.
Suitable Applications
Harsh environment, IIoT, factory or process automation, video, audio, data communication, etc.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Product colour | Black |
| Cable length | 305 m |
| AWG wire size | 22 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | China RoHS, UKCA, UL |
| Features | |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable shielding | Aluminum mylar foil |
| Connector 2 | No |
| Connector 1 | No |
| Product colour | Black |
| Cable length | 305 m |
| AWG wire size | 22 |
| Conductor material | Copper |
| Insulation material | Polyethylene (PE) |
| Bending radius | 11 cm |
| Cable fire class | Eca |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Reel |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 8.89 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | China RoHS, UKCA, UL |