We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Atto CBL-8078-EX1 Serial Attached SCSI (SAS) cable 3 m 6 Gbit/s Black, Silver
SKU
CBL-8078-EX1
Category: Serial Attached SCSI (SAS) Cables
| SKU | CBL-8078-EX1 |
|---|---|
| EAN | 0603175100669 |
| Manufacturer | Atto |
| Availability | Out of Stock |
SAS2 - 6G 3 meter external mini-SAS HD to mini-SAS. For use with all external ExpressSAS® SAS/SATA HBAs. ThunderLink® SAS adapters, and XstreamCORE bridge products.
| Features | |
|---|---|
| Data transfer rate (max) | 6 Gbit/s |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector gender | Male |
| Connector 2 | mini-SAS |
| Connector 1 | mini-SAS HD |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable length | 3 m |
| Technical details | |
| Cable length | 3 m |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black, Silver |
| Ports & interfaces | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 | mini-SAS |
| Connector 1 | mini-SAS HD |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |