We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Brennenstuhl 1167720 Black 25 m
SKU
1167720
- Ideal for hard outdoor use
- Oil resistant rubber cable for permanent outside use
- High-quality, impact-resistant CEE plug and CEE coupling with cap
Category: Power Cables
| SKU | 1167720 |
|---|---|
| EAN | 4052305697627 |
| Manufacturer | Brennenstuhl |
| Availability | Out of Stock |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Cable length | 25 m |
| Features | |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Jacket material | Neoprene, Rubber |
| Cable length | 25 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Male |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Input voltage | 400 V |
| Input current | 16 A |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 400 mm |
| Depth | 330 mm |
| Height | 110 mm |
| Weight | 8 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Jacket material | Neoprene, Rubber |