We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
VALUE Cat6a 50m networking cable Grey S/FTP (S-STP)
SKU
21.99.0847
- Suitable for PoE applications or as a TP extension cable in the multimedia area
- Pin assignment: 1:1 according to EIA / TIA568, 8 wires
- Construction: 8 cores solid copper wire. Paired shielding: aluminum-laminated polyester film. Overall shield: copper braid
- High quality gold plated contacts
- Halogene Free, Flame retardant, Low Smoke
Category: Networking Cables
| SKU | 21.99.0847 |
|---|---|
| EAN | 7611990146390 |
| Manufacturer | Value |
| Availability | Out of Stock |
Prepared double shielded twisted pair (PiMF) Category 6A cable with RJ-45 connectors on both sides.
Durable thanks to the moulded kink protection
Durable thanks to the moulded kink protection
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 50 m |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 50 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Other features | |
| Package weight | 3.29 kg |