We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
ROLINE 21.15.0007 networking cable Orange 60 m Cat6a S/FTP (S-STP)
SKU
21.15.0007
- AN extension up to 60m
- With Cat.7 S/FTP-PiMF 1000 MHz installation cable on the reel
- Integrated data socket Cat.6A 1x RJ45 socket with dust protection cap
- Cat. 6A Keystone RJ45 socket at the end of cable
- Impedance: 100 Ohm
- Construction:
- 8 lines, solid copper wire, AWG26
- pairs shielded with aluminium foil
- complete shielding in tinned copper braid
- Colour: orange
- Dimensions drum with handle: 355 x 420 x 240 mm
Category: Networking Cables
| Cable length | 60 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| SKU | 21.15.0007 |
| EAN | 7630049611931 |
| Manufacturer | Roline |
| Availability | In Stock |
Network cable reel to extend Ethernet links for temporary cable installations at events, trade fair, conferences... Simply unroll the cable and connect patch cables and network devices.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Orange |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 60 m |
| Features | |
| Product colour | Orange |
| Conductor material | Copper |
| Frequency | 1000 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Cable type | Cable on reel |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 60 m |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector 1 gender | Female |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 355 mm |
| Depth | 422 mm |
| Height | 249 mm |
| Weight | 4.8 kg |
| Packaging data | |
| Package type | Reel |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Cable type | Cable on reel |
| Package type | Reel |