We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
METZ CONNECT Cat.6A networking cable Yellow 1.5 m Cat6a S/FTP (S-STP)
SKU
1308451577-E
- especially suitable for shielded and unshielded class EA systems
- fully shielded Cat.6A patch cable AWG 26/7
- two shielded RJ45 connectors; 1:1 assignment
- cable type: S/FTP 4x2xAWG 26/7 PIMF
- cable sheath: LSHF(LSOH), halogen free
- Cat.6A to ISO/IEC 11801 Ed.2.2 (2011-06) and IEC 61935-2 Ed. 3.0 (2010-07), certified to GHMT
- class EA Link up to 500 MHz to ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2011-06, DIN EN 50173-1:2011-09
- suitable for 10 GBit Ethernet(IEEE 802.3an)and Remote Powering(PoE, PoE plus and UPoE) and HDBaseT
- snagless boot with integrated lever protection
- colors may differ slightly due to different protection lots
Category: Networking Cables
| SKU | 1308451577-E |
|---|---|
| EAN | 4250184117223 |
| Manufacturer | METZ CONNECT |
| Availability | Out of Stock |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3an |
| Cable length | 1.5 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Yellow |
| Snagless cable boot | Yes |
| Connector shielding | Yes |
| Frequency | 500 MHz |
| AWG wire size | 26/7 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable class | Ea |
| Cable shielding | S/FTP (S-STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.3an |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |