We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview LV-6AFTP-FLEX-ANG-075W-S networking cable White 7.5 m Cat6a U/FTP (STP)
SKU
LV-6AFTP-FLEX-ANG-075W-S
Login for pricing
In Stock:
0 available
Network Cable CAT6A U/FTP Slim & Bendable Halogenfree (LSZH) 7.5m White
- Wire number: 8 (4 x 2 twisted pair)
- Bending radius 4xOD
- Slim cable AWG 30
- Clips sold seperately
Category: Networking Cables
| SKU | LV-6AFTP-FLEX-ANG-075W-S |
|---|---|
| EAN | 5715328122079 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Out of Stock |
Lanview Slim & Bendable Cat6A Network Cable (LSZH).
Slim, bendable, and halogen-free, this Cat6A cable features a flexible plug that can be angled up to 90° in all four directions—perfect for tight spaces without compromising performance.
Optional color clips (sold separately) make it easy to organize and identify your cables.
Tip: Adjust the plug angle before inserting into the RJ45 jack to prevent damage.
Slim, bendable, and halogen-free, this Cat6A cable features a flexible plug that can be angled up to 90° in all four directions—perfect for tight spaces without compromising performance.
Optional color clips (sold separately) make it easy to organize and identify your cables.
Tip: Adjust the plug angle before inserting into the RJ45 jack to prevent damage.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Conductor material | Copper |
| AWG wire size | 30 |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Aluminum |
| Cable length | 7.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 7500 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 31 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 37 g |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Cable standard | Cat6a |
| Cable shielding | U/FTP (STP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Aluminum |
| Cable length | 7.5 m |
| Cable diameter | 3.8 mm |
| Other features | |
| Cable diameter | 3.8 mm |