We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Excel 100-326 networking cable Blue 2 m Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
100-326
- Category 6 Compliant
- Backward Compatible
- Independently verified
- Choice of Colours
- T568B wiring
- ‘Stepped’ RJ45 connector pins
- Blade style 'slimline' moulded strain relief boot with clip protector
- LSOH outer sheath
- Individually bagged
Category: Networking Cables
| SKU | 100-326 |
|---|---|
| EAN | 5055540504476 |
| Manufacturer | EXCEL |
| Availability | Out of Stock |
Excel Category 6 U/UTP patch leads are manufactured and tested to ISO 11801, EN 50173 & TIA/EIA 568 requirements for patch cord assemblies and provide optimum performance levels for structured cabling installations.
- Category 6 Compliant
- Backward Compatible
- Independently verified
- Choice of Colours
- T568B wiring
- ‘Stepped’ RJ45 connector pins
- Blade style 'slimline' moulded strain relief boot with clip protector
- LSOH outer sheath
- Individually bagged
- Category 6 Compliant
- Backward Compatible
- Independently verified
- Choice of Colours
- T568B wiring
- ‘Stepped’ RJ45 connector pins
- Blade style 'slimline' moulded strain relief boot with clip protector
- LSOH outer sheath
- Individually bagged
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Conductor material | Copper |
| Molded cable boot | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | No |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 6 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | No |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 2 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |