We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Intenso 7902102 lightning cable 1.5 m White
SKU
7902102
Category: Lightning Cables
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C/Micro USB-A/Lightning |
| Connector 1 | USB A |
| SKU | 7902102 |
| EAN | 4034303033867 |
| Manufacturer | Intenso |
| Availability | Out of Stock |
Colour: white
Material: nylon and aluminium
Connectors: connector 1: USB-A / connector 2: Lightning
Data transmission speed: 480 Mbps
max. voltage: 5V
max. current strength: 2.4A
max. performance: 12W
Special features: reinforced kink protection between USB connector and cable
MFi-certified
Material: nylon and aluminium
Connectors: connector 1: USB-A / connector 2: Lightning
Data transmission speed: 480 Mbps
max. voltage: 5V
max. current strength: 2.4A
max. performance: 12W
Special features: reinforced kink protection between USB connector and cable
MFi-certified
| Features | |
|---|---|
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB C/Micro USB-A/Lightning |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product colour | White |
| Plug and Play | Yes |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Power | |
| Output voltage | 5 V |
| Output current (max) | 2.4 A |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Triman |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, UKCA |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 40 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 91 mm |
| Package depth | 164 mm |
| Package height | 30 mm |
| Package weight | 60 g |
| Package type | Hanging box |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | Triman |
| USB Power Delivery up to | 12 W |
| Connector housing material | Aluminum |
| Cable jacket type | Braided |
| Cable jacket material | Nylon |
| Compliance certificates | CE, UKCA |