We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Videk 50/125 OM4 LC to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Aqua 2Mtr
SKU
3182F-2
Login for pricing
In Stock:
2 available
50/125 OM4 LC to SC Duplex Fibre Optic Patch Cable Aqua 2Mtr
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | 3182F-2 |
| EAN | 0667184420026 |
| Manufacturer | Videk |
| Availability | In Stock |
One of the most recent variants of multimode fibre, OM4 will support up to 100GB Ethernet for distances much greater than OM3. This makes OM4 a key component in high-demand networks and ideal for use at the core.
| Technical details | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Features | |
|---|---|
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | SC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Product colour | Blue |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
New
Videk 50/125 OM4 LC to SC Duplex Fibre...
Login for pricing
|
Popular
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
Login for pricing
|
Bestseller
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
Login for pricing
|
Recommended
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
Login for pricing
|
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
Login for pricing
|
Hot Product
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3182F-2
|
FIBLCLC2
|
50FIBLCLC2
|
50FIBLCSC2
|
FIBLCST2
|
50FIBLCLC1
|
| Manufacturer |
Videk
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





