We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lanview MO-DEM-CB300S InfiniBand/fibre optic cable 3 m SFP+ Black
SKU
MO-DEM-CB300S
Login for pricing
In Stock:
0 available
SFP+ 10 Gbps Direct Attach Cable, Passive, 3m, Compatible with D-Link DEM-CB300S
- **100% D-Link Compatible**
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| SKU | MO-DEM-CB300S |
|---|---|
| EAN | 5715063677759 |
| Manufacturer | Lanview |
| Availability | Out of Stock |
Micro-Optics products provide seamless connectivity for all your current and future network hardware needs.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 150 g |
| Cable length | 3 m |
| Package width | 339 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 220 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 339 mm |
| Package depth | 213 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package weight | 220 g |
| Technical details | |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 3 m |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |