We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Juniper JNP-100G-DAC-3M InfiniBand/fibre optic cable QSFP28 Black
SKU
JNP-100G-DAC-3M
Category: InfiniBand & Fibre Optic Cables
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | JNP-100G-DAC-3M |
| EAN | 0832938073272 |
| Manufacturer | Juniper |
| Availability | Out of Stock |
Juniper Networks devices support a variety of fixed and pluggable transceivers and network cable, including multimode and single-mode fiber-optic cable. We strongly recommend that only transceivers qualified for Juniper Networks be used on Juniper Networks devices. Different transceiver types (long-range, short-range, copper, and others) can be used together on multiport interface modules as long as they are qualified by Juniper Networks. We cannot guarantee that the interface module will operate correctly if third-party transceivers are used.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Male |
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | QSFP28 |
| Cable length | 3 m |
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Product colour | Black |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Technical details | |
| Connector 1 | QSFP28 |
| Connector 2 | QSFP28 |
| Cable length | 3 m |
| Data transmission | |
|---|---|
| Data transfer rate | 100 Gbit/s |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 3 m |
You may also be interested in
| Product |
Juniper JNP-100G-DAC-3M InfiniBand/fib...
Login for pricing
|
Recommended
Cisco QSFP-H40G-CU3M= InfiniBand/fibre...
Login for pricing
|
Bestseller
Cisco StackWise-480, 1m InfiniBand/fib...
Login for pricing
|
Hot Product
Cisco StackWise-480, 3m InfiniBand/fib...
Login for pricing
|
Popular
DELL 470-AAVJ InfiniBand/fibre optic c...
Login for pricing
|
Lindy 200m LC-LC OM3 50/125 Fibre Opti...
Login for pricing
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
JNP-100G-DAC-3M
|
QSFP-H40G-CU3M=
|
STACK-T1-1M=
|
STACK-T1-3M=
|
470-AAVJ
|
46406
|
| Manufacturer |
Juniper
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
DELL
|
Lindy
|




